A korcsolyzs kialakulsnak idpontjt nem tudjuk pontosan meghatrozni. A rgszeti leletek szerint a kezdetek egszen a korai kkorszakra tehetk, amikor a legnagyobb valsznsg szerint az els korcsolyt a jeges terleten val gyors s biztonsgosabb mozgs utni trekvs hozta ltre.
Termszetesen e kezdetleges korcsolyk sem alakjukat, sem anyagukat nzve nem hasonltottak a mai korcsolykhoz. Csontbl kszltek, s ltalban a rnszarvas, illetve a l lbszrcsontjait hasznltk les szlk miatt. Eleinte nem rgztettk a lbukhoz, csak a csont reds rdessgn tapadt meg a talpuk, majd a csontot tbb helyen tfrva, brszjakkal rgztettk a lbukra. A korcsolyzs kezdettl a kzpkorig csupn egy korcsolyt hasznltak, a msik lbukkal lktk magukat. Egyes forrsok szerint botokkal hajtottk magukat.
A kzpkorban megjelentek a fbl kszlt korcsolyk is, melyek foglalatba ksbb mr vasdarabot is ltettek. A fakorcsolykat sokig, mg a IX. szzadban is hasznltk. Ezek kzl nagyon npszerek voltak a hosszan hajltott orrak, amelyek nagyon hasonltottak az akkori divat lbbelikhez.
A XIX. szzad kzepn megjelentek az els, teljesen fmbl kovcsolt korcsolyk, majd az els ipari gyrts aclkorcsolyk is.
Az eurpaiak eltt mutatta be az els csavarokkal cipre ersthet korcsolyjt egy amerikai mkorcsolyz, Johnson Heinz.
Az vek folyamn, sokfle korcsolyatpus alakult ki, attl fggen, hogy milyen clbl hasznltk ket. A mkorcsolyzk egy darab, j minsg aclbl gyrtott s a spiccn rovtkolt korcsolyt hasznlnak. A jgkorongozk rvidebb, vesebb, kerek spicc acl-les korcsolyt hasznlnak. A gyorskorcsolyzk n. gyorskorcsolyz kseken versenyeznek, mely korcsolyk alacsonyabb szrak s hosszabb egyenes llel vannak elltva, ami megknnyti a nagy sebessg, hossz csszst.
A korcsolykat eredetileg kzlekedsi eszkz gyannt hasznltk azon vidkeken, ahol huzamosabb idre nagyobb vzfelletek - tavak, folyk - fagytak be. A korcsolyrl szl legrgebbi adatok az szaki orszgokbl szrmaznak, ahonnan kiindulva terjedt t ms orszgokba. Hollandia volt az els orszg, ahol a korcsolyzst nem csak mint kzlekedsi formt, hanem mint szrakozst is alkalmaztk, hiszen idelis lehetsget nyjtott tlen - a vastag jg bortotta holland csatorna-, s kanlis hlzat.
Tudomsunk van arrl is, hogy mr a kzpkorban is rendeztek itt versenyeket, st klnfle jtkokat is jtszottak a jgen. Az egyik legnpszerbb a “Kolven” jtk volt, ahol hajltott botokkal labdt hajtottak 2 csoportra osztva. Ez lehetett a jgkorong, illetve a grhoki eldje.
A mlt szzad msodik felben a korcsolyzs hrom irnyba vlt szt. Azokban az orszgokban, ahol fleg kzlekedsi eszkzknt szerepelt (Svdorszg, Norvgia, Finnorszg), ott a versenyszer gyorskorcsolyzs terjedt el, mg azokon a vidkeken, ahol hinyzott a termszetes jg, a mkorcsolyzs s a jgkorong alakult ki ( Hollandia, Nagy-Britannia, USA, Canada ).
Vlheten a jgkorcsolyzsbl alakult ki a mai grkorcsolya.
A grkorcsolya szletse sem kthet pontos dtumhoz. Felteheten mr az 1700-as vekben is grkorcsolyztak, gy e sportg mr tbb mint 200 ves mltra tekint vissza.
Az els grkorcsolykat a mr rgta ismert jgkorcsolyk alapjn ksztettk s inkbb kzlekedsi eszkzknt hasznltk.
A grkorcsolya els elismert feltallja egy belga kzmves, Joseph Merlin. 1760-ban ksztette az els grkorcsolyt fm kerekekkel. Tallmnyt rdekes mdon mutatta be Londonban. Egy farsangi blban tgrkorcsolyzott a bltermen, mikzben egy hegedn jtszott. A trtnet szerint kptelen volt kanyarodni s fkezni, gy nekiment egy hatalmas tkrnek s komoly srlseket szenvedett.
A holland Hindeloopen vros korcsolyz mzeumban megtekinthetk a XIX. szzadban hasznlt grkorcsolyk. A cipre szerelhet, lbszrhoz rgzthet, 2-3-4 grgs korcsolyk nemcsak a holland np kedvenc szrakozsa volt.
Elszr vlheten az n. hagyomnyos korcsolya terjedt el, majd ksbb a korcsolya mintjra ltrehoztk az n. in-line skate-et, a soros korcsolyt.
1819-ben a francia M. Peitibled fejlesztette ki s szabadalmaztatta az els dokumentlt in-line grkorcsolyt. Az 1800-as vek kzepn rengeteg feltall tnt fel sok klnbz tpus grkorcsolyval. m igazbl mg mindenki a Merlin-fle problmval kzdtt: nagyon nehz volt irnytani ket merev szerkezetk miatt. Az irnytsi problmt az amerikai James Plimpton oldotta meg. A talp oldalra 2-2 kereket helyezett, s ezzel megalkotta a ktsoros grkorcsolyt. Az gyes grkorcsolyzk ezzel mr a jgkorcsolya sszes elemt le tudtk msolni. A siker hatsra egyelre elvetettk az egysoros grkorcsolya elvt. Eleinte a grkorcsolyzs a gazdagok szmra volt elrhet, de ahogy elrasztottk a piacot az olcs msolatok, gy ntt a sportg npszersge.
1884 risi fordulpontja a grkorcsolyzs trtnetnek. Ekkor kezdtk alkalmazni a golyscsapgyat a grkorcsolya gyrtsban, ami hamarosan ugyanolyan fontoss vlt, mint maga a kerk. A srlds lekzdsvel a grkorcsolyzs gy mg knnyedebb vlt. A nagy npszersg hatsra a szzadforduln sorra alakultak az egyesletek s grhoki csapatok.
1921-ben alakult meg az Eurpai Grkorcsolyz Szvetsg (CERS), melynek szkhelye Rma. Elssorban a Nyugat- s Dl-Eurpban, Amerikban, Ausztrliban s Kelet-zsiban npszer sportgban tbb mint 60 ve rendeznek utcai- s plyaversenyeket. A szvetsg 3 szakga a gyors, a hoki, s a mvszi-grkorcsolya. Mindhrom szakg zhet hagyomnyos, illetve soros korcsolyval is.
1936-ban Stuttgartban grhoki bajnoksgot rendeztek. Egy vvel ksbb Monzban megrendeztk az els gyorsasgi grkorcsolya vilgbajnoksgot.
Sajnos a msodik vilghbor visszafogta a sportg fejldst. 1960-ig kellett "vrni" a jelents jtsra. Ekkor kszlt el az eredeti in-line, azaz egysoros grkorcsolya, a Chicago Skate Co.-ban. 1979-ben Scott s Brennan Olson korszerstette a rgi anyagokat. Olson 1984-ben eladta cgt, a Rollerblade-et, m a cg tovbb folytatta kutatsait. Ez id tjt mr 20.000 felett jrt a grkorcsolyzk szma, de mg mindig nem vettk elg komolyan a sportgat.
1989-ben hihetetlen mrtkben ntt az in-line grkorcsolyzk tbora, mivel az addig ktsorossal korizk is ttrtek az in-line grkorcsolyra. Immr 3.065.000 hvet tudhattak maguk kzt. 1991-ben a legnagyobb in-line grkorcsolyagyrtk megalakitottk a Nemzetkzi In-line Grkorcsolya Szvetsget (IISA), mely tmogatja a sportolkat s a sportszervezst. 1993-ban rendezdtt az IISA s a FIRS (Nemzetkzi Vezet Grkorcsolya Testlet) kztti nzeteltrs. Azta az agresszv, a terep (off road), s a lesikl (down hill) grkorcsolyzs is megjelent, s egyre szlesebb krben terjed a fitnesz-grkorcsolyzssal egyetemben.
Napjainkban jval tbb, mint 20 milli az in-line s hagyomnyos grkorcsolyzk szma.